Moravskoslezské Beskydy-Lysá hora 1324m

Termín: 21.05.2022 / 1 deň

Cena:  20  €

Cena zahŕňa: dopravu autobusom, sprievodcu, orientačnú mapu oblasti, tombolu

Cena nezahŕňa: poistenie, stravu …

Odchod: 6.30 z parkoviska pod Mostom Lanfranconi

Príchod: vo večerných hodinách (okolo  20.30 hod)

Trasa: Ostravice 420 m  – Butořanka 735 m – Lukšinec 950 m – Lysá hora 1315 m – Malchor,raz.1200 m – Ivančena, mohyla  925 m  – Hradová  805 m  –  Malenovice-Borová 805 m

Časový rozvrh: výstup na vrchol Lysej hory: 3 hod, zostup: 2,5 hod, celkový čas: cca 6- 6,5 hod s prestávkami

Náročnosť a dĺžka trasy: stredne náročná túra, výstup 960  m, zostup 900 m, vzdialenosť 16 km

Charakteristika: Lysá hora je najvyššou horou Moravsko-sliezskych Beskýd, býva právom označovaná, ako kráľovná Beskýd. Názov je odvodený od toho, že vrchol hory je holý /lysý/ a v minulosti Lysú horu nazývali aj Gigula. Povesť hovorí, že sa na Lysej hore sa zlietali čarodejnice z celého Sliezska a každého, kto sa im priplietol do cesty, tak ho tu utancovali k smrti. Na najvyššiu horu Moravsko-sliezskych Beskýd, vedie mnoho turistických trás. My sme vybrali kombináciu najviac obľúbenej, najfrekventovanejšej trasy na výstupe a na zostupovú trasu sme zvolili trasu spojenú s historickými udalosťami.    

Popis trasy: Túru začneme v najpopulárnejšom bode pre výstup v horskej obci Ostravice a až po vrchol nás dovedie červená značka. Cestou minieme rekreačné stredisko Sepetná, horské lanové centrum Opičárna, penzión Sluníčko a ďalej budeme pokračovať na Butořanku a k rázcestiu Lukšinec. Tu sa spojíme s trasou z Malenovic a na vrchol nám už bude chýbať len 2,5  kilometra. Kúsok pod vrcholom prejdeme okolo veľkého krížu, slúžiaceho ako pietne miesto obetiam Lysé hory. Vrchol nás zaslúžene odmení v podobe jedinečných výhľadov na druhý najvyšší vrch Smrk, Javorníky alebo Beskydy. V diaľke je možno vidieť za dobrého počasia Praded a Západné Tatry. Keď sa dostatočne pokocháme okolím vysielača, chát, urobíme pár záberov, tak sa môžeme občerstviť v reštauráciách, ktorá sú súčasťou horských chát: Chaty Emila Zátopku-Maratón, Bezručovej chaty a chaty Desítka.Na spiatočnú cestu sa vydáme kúsok po žltej značke k rázcestiu Malchor, kde odbočíme na modrú značku a po necelej hodine prídeme k mohyle na Ivančene. Zo sedla po modrej značke nasleduje len posledný úsek do obce Malenovice k Rajské boude. Spokojní a plní zážitkov vyrazíme na cestu domov našim autobusom s veselou tombolou.

Výbava: jedlo a nápoje podľa vlastného uváženia(na vrchole sa nachádzajú chaty s reštauráciami), pevná obuv, oblečenie podľa počasia, peniažky v českej mene ( na suveníry a na občerstvenie ). Oceníte prípadne aj turistické paličky na zostupe.

PRIHLÁS SA NA AKCIU :

Pošli nám na mail tkjamp@tkjamp.sk Tvoje kontaktné udaje ( Meno, Priezvisko a tel.č.) + názov akcie( Lysá hora ). Prihlášku Ti určite potvrdíme ( môže nám to teraz pár dní trvať, keďže budeme mimo), ale s velikou pravdepodobnosťou môžes s účasťou počítať. Potom stačí do 17.mája na náš účet ( je v kontaktoch) uhradiť poplatok 20€ ( do poznámky uveď pre istotu Priezvisko) a 18.5. budeme posielať pokyny k akcií. Veríme, že prídete v hojnom počte a UŽ TERAZ SA NA VÁS TEŠÍME.