Expedícia Tatry 2018 je na obzore

Na koniec leta sme pre Vás pripravili opäť turistickú lahôdku. Po rokoch zavítame opäť do našich veľhôr. Vybrali sme si ich východnú časť s najvyšším vrcholom Jahňacím štítom (alternatíva Veľká Svišťovka) a Belianske Tatry.  Veríme, že v tejto časti Tatier v závere hlavnej turistickej sezóny už nebude veľa ľudí a budeme si môcť nerušene vychutnávať prírodné krásy. Čerešničkou na torte bude návšteva prvého nášho chodníka v korunách stromov v Bachledovej doline.

Termín: 20.-23.09.2018 / 4 dni

Cena:  131 €  (vlak + transfery = 47€ , ubytovanie + polpenzia na 3 dni = 84 €)   Zálohu vo výške 47€ potrebnú na zabezpečenie ubytovania a miesteniek je potrebné uhradiť do 31. 7. 2018.

Cena zahŕňa: dopravu vlakom na trase Bratislava – Poprad a späť (vrátane miesteniek), transfery autobusom (na trasách Poprad – Ždiar a späť, Ždiar – Biela voda), ubytovanie + polpenziu (začíname vo štvrtok večerou a končíme v nedeľu raňajkami), orientačnú mapu oblasti, tombolu, sprievodcu

Cena nezahŕňa: poistenie, inú stravu okrem polpenzie v penzióne, miestny autobus cca 3€, vstupné na Chodník korunami  stromov 9€ (https://chodnikkorunamistromov.sk/o-chodniku/)

Ubytovanie: Penzión Havran – nádherný rodinný penzión v Ždiari so 4-posteľovými izbami – bude celý iba náš!  (https://uhavranazdiar.webnode.sk/)

Odchod: vo štvrtok 20. 9. 2018 o 15.46 hod. IC vlakom z Bratislavy hlavnej stanice, príchod do Ždiaru cca o 20.00 hod.

Príchod: v nedeľu 23. 9. 2018 o 21.57 hod. rýchlikom do Bratislavy hlavnej stanice (odchod z Popradu o 17.26 hod.)

Program: 

1. deň – štvrtok: presun do Ždiaru
2. deň – piatok: hlavná túra expedície – 1.skupina – Jahňací Štít 2230 m, 2. skupina – Veľká Svišťovka 2038 m
3. deň – sobota: túra v Belianskych Tatrách
4. deň – nedeľa: návšteva známej atrakcie – Chodník v korunách stromov a presun do Bratislavy

Popis jednotlivých dní:

1. deň – štvrtok: 

Stretneme sa netradične na hlavnej stanici v Bratislave priamo už na nástupišti o 15.30 hod. (odchod vlaku je o 15.46 hod.). Po cca 3,5 hod. príjemnej cesty IC vlakom  nás bude v Poprade čakať náš autobus, ktorým sa prepravíme do penziónu v Ždiari. Po rýchlom ubytovaní a večeri si zhrnieme, čo nás čaká nasledujúce dni a pôjdeme sa pripraviť na piatkový náročný deň.

2. deň – piatok:

Ako hlavnú celodennú túru našej expedície sme pre Vás pripravili na výber dve alternatívy – TOP túru na Jahňací štít a o niečo málo ľahšiu variantu – vrchol Veľkej Svišťovky a následne prechod na Skalnaté Pleso. Ráno po výdatných raňajkách sa vyberieme na túru už o 7.30 hod. Na úvod sa dopravíme naším autobusom na parkovisko Biela voda, kde začína žlto značený turistický chodník, vedúci Dolinou Kežmarskej Bielej vody k rázcestníku pri Šalviovom prameni. S pribúdajúcou výškou zbadáme pod Jastrabou vežou učupenú Chatu pri Zelenom plese, ktorá je našim prvým cieľom. Chata je tiež známa ako Brnčalova chata a má očarujúcu polohu. Prírodnú scenériu zvláštnym spôsobom dotvára štíhla Jastrabia veža. Po krátkej prestávke na chate sa rozdelíme na dve skupiny, každá bude pokračovať už svojím smerom.

1. skupina: Biela voda, zast. SAD 915 m – Šalviový prameň 1100 m – Chata pri Zelenom plese 1551 m – Jahňací štít 2230 m – Chata pri Zelenom plese 1551 m – Kovalčíkova poľana – Biela voda, zast. SAD 915 m (celkové stúpanie 1415 m, klesanie 1415 m, dĺžka trasy cca 22 km, predpokladaný čas vrátane krátkych zastávok cca 10 hodín)

Náročná celodenná vysokohorská túra s relatívne veľkou dĺžkou a prevýšením. Vo vrcholovej časti štítu sú použité zaisťovacie prvky, vhodné len pre trénovaných turistov so skúsenosťami vo vysokohorskom teréne.

Po prudkom začiatočnom stúpaní na Jahňací štít a obhliadnutí sa, je jasné, prečo má pleso pri Brnčalke pomenovanie zelené. Trasa bude prechádzať popri Červenom a Belasom plese, odkiaľ už uvidíme Jahňací štít v plnej kráse. Ku Kolovému priechodu vedie turistický chodník, ktorý má asi 30 metrový úsek zabezpečený reťazami. Tu sa výstup môže značne spomaliť, keďže tou istou trasou sa aj zostupuje a len málo turistov sa odhodláva prejsť týmto úsekom bez použitia reťazí. Po krátkom úseku sme v sedle a naskytá sa nám jedinečný pohľad na severnú časť Tatier. Panorámu budú dotvárať za dobrého počasia majestátne sa týčiace štíty: Pyšný, Lomnický a Kežmarský. Záverečný úsek vedie severnou stenou Jahňacieho štítu, preto ho pri stúpaní ku Kolovému priechodu nie je vidieť. Vysokohorským terénom k vrcholu sa nám konečne ukáže aj severná časť hrebeňa Belianskych Tatier. Po nečakanom klesajúcom úseku opäť naberieme výšku a čoskoro budeme v cieli našej túry. Z Jahniaceho štítu je prekrásny kruhový výhľad a samozrejme nezabudneme i na spoločné vrcholové foto. Po krátkej prestávke pokračujeme naspäť a zostupujeme tou istou trasou na chatu. Tu si opäť na chvíľu oddýchneme, občerstvíme sa a turistickým chodníkom zostúpime na parkovisko Biela voda, kde je zastávka SAD a počkáme tu na miestny autobus, ktorý nás dopraví do Ždiaru. Predpokladaný čas príchodu na Bielu vodu je medzi 17.00 hod. a 17.30 hod.

2. skupina: Biela voda, zast. SAD 915 m – Šalviový prameň 1100 m – Chata pri Zelenom plese 1551 m – Veľká Svišťovka 2038 m – Skalnaté pleso 1751 m – Štart 1165 m – Tatranská Lomnica SAD 850 m (celkové stúpanie 1250 m, klesanie 1315m, dĺžka trasy cca 19 km, predpokladaný čas vrátane krátkych zastávok cca 8,5 hodiny)  V prípade potreby je možné využiť na cestu zo Skalnatého plesa do Tatr. Lomnice lanovku.

Stredne náročná celodenná vysokohorská túra s pomerne veľkým prevýšením vedúca po vysokohorských turistických chodníkoch vrátane niekoľkých zaisťovacích prvkov. Vhodná min. pre priemerne trénovaných turistov.

Od Chaty pri Zelenom plese sa vydáme po červenej značke, tzv. Tatranskej magistrále, okolo Čierneho plesa. Chodník  nás zavedie do strmého skalnatého kuloáru, ktorý je čiastočne opatrený obľúbeným tatranským náradím – pomocnými reťazami. Po ich prekonaní sa napojíme na strmú serpentínu, idúcu až do Sedla pod Svišťovkou. Odtiaľ je to k vrcholu už len kúsok po neznačenej cestičke. Odmenou za dosiahnutie vrcholu Veľkej Svišťovky je úchvatný panoramatický výhľad a to nielen do Doliny Kežmarskej Bielej vody, ale tiež do Podtatranskej kotliny. Zo sedla začneme klesať po červenej značkovanej magistrále popri hvezdárni a plese až ku Skalnatej chate. Tu si opäť na chvíľu oddýchneme, občerstvíme sa a po zelenej značke zostúpime cez medzistanicu lanovky Štart turistickým chodníkom do Tatranskej Lomnice, kde je zastávka SAD a počkáme tu na miestny autobus, ktorý nás dopraví do Ždiaru. Predpokladaný čas príchodu do Tatranskej Lomnice je medzi 16 hod. a 17.00 hod.

3. deň – sobota:

Ždiar 875 m– ústie Monkovej doliny 930 m – Široké sedlo  1830 m – Kopské sedlo 1750 m – Veľké biele pleso 1615 m – chata Plesnivec 1300 m – Šumivý prameň 915 m – Tatranská kotlina 765m (celkové stúpanie 1275 m, klesanie 1385 m, vzdialenosť 19,5 km, predpokladaný čas vrátane krátkych zastávok 8 až 9 hod.)

Dlhá túra s dlhým prudkým stúpaním Monkovou dolinou, zopár zaisťovacích prvkov, vhodná min. pre priemerne trénovaných turistov so skúsenosťami vo vysokohorskom teréne.

Ráno po raňajkách po 8 hod. sa vyberieme opäť na celodennú túru. Zbehneme pár metrov k starému hotelu Tatra a odtiaľ asfaltkou k hotelu Magura. Pred ním už odbočíme na lesnú cestu až k ústiu Monkovej doliny. Je tu malá búdka, kde občas vyberajú symbolické vstupné. Zároveň je východiskovým bodom náučného chodníka Monkova dolina. Odtiaľto stále po červenej značke pôjdeme strmo  hore dolinou až do Širokého sedla. Prudký terén pokračuje prakticky až do konca náučného chodníka. Stúpaním sa nám otvárajú nádherné pohľady na tatranskú scenériu. Hore zo Širokého sedla si vychutnáme zaslúžený krásny výhľad na Spišskú Maguru, Pieniny, Vysoké Tatry a hrebeň Belianskych Tatier so Ždiarskou vidlou. Samozrejme nezabudneme i na spoločné vrcholové foto. Po krátkej prestávke pokračujeme na koniec náučného chodníka – Kopské sedlo, ktoré oddeľuje Vysoké Tatry od Belianskych Tatier. Celková dĺžka chodníka je bezmála 6 km, je na ňom celkovo 6 zastávok. Celkové prevýšenie medzi najnižším bodom (sútok Bielej a Rígľového potoka, 930 m.n.m.) a najvyšším bodom náučného chodníka (Široké sedlo, 1830 m.n.m.) je 900 m. Na prekonanie tejto vzdialenosti budeme potrebovať cca 3,5 hodiny.

Z Kopského sedla miernym klesaním pokračujeme smerom na Veľké Biele pleso (1615 m n.m), k najkrajšej časti nášho výletu. Tu si spravíme samozrejme krátku prestávku na fotografovanie.  Nasledujúce necelé 2 km patria k najkrajším úsekom v Tatrách, a to nielen pre nádherné prírodné scenérie vápencových brál, ale aj floristicky bohatú výzdobu. Vyskytnú sa nám krásne výhľady na bizarné skalné galérie. Jeden z útvarov má príznačný názov Skalné vráta. Po modrej značke dôjdeme k turistickej chate Plesnivec. Tu využijeme krátku možnosť občerstvenia (dĺžka prestávky podľa aktuálneho času).  Na záver sa zelenou značkou lesným terénom dostaneme k Šumivému prameňu a potom už len zbehneme po modrej do nášho cieľa v Tatranskej kotline pri horárni. Predpokladaný čas príchodu je medzi 16 a 17 hod. Ešte sa presunieme po promenádnom chodníku cca 300 m  k parkovisku pri Belianskej jaskyni, kde bude možnosť občerstvenia a počkáme na miestny autobus, ktorý nás dopraví do Ždiaru.

4. deň – nedeľa:

Ždiar 875 m – Bachledova dolina  – Chodník v korunách stromov 1130 m – Ždiar , prevýšenie 400 m, celkový čas do 5 hod. + návrat do Bratislavy

Po raňajkách sa pobalíme a cca po 9-tej hodine si dáme veci do spoločnej miestnosti. Na dnešný výlet  si zoberieme len malý ruksak. Turistickým chodníkom priamo od nášho penziónu sa dostaneme až k vrcholovej stanici lanovky v Bachledovej doline, odkiaľ je to len kúsok k miestnej atrakcií – Chodníku v korunách stromov. Prejdeme celú trasu tohto atraktívneho chodníka až na vrchol 32 metrovej veže. Tu sa nám vyskytnú nádherné výhľady na Tatry, Pieniny i Zamagurie. Kto bude mať odvahu, cestu nadol môže absolvovať toboganom. Podľa času zvážime, či sa naspäť do Ždiaru presunieme miestnymi turistickými autobusmi alebo cestu späť  prejdeme inou trasu opäť peši. Na záver popoludní v Ždiarskej reštaurácii  absolvujeme neskorý obed a vrátime sa do nášho penziónu po veci. Tu už bude na nás čakať autobus, ktorý nás prepraví na železničnú stanicu v Poprade, odkiaľ sa rýchlikom v neskorých večerných hodinách vrátime do Bratislavy.

Výbava: pevná obuv na vysokohorskú turistiku, oblečenie aj do chladného počasia a doplnky do zimných podmienok do ruksaku (čiapka a rukavice), nepremokavá vrchná vrstva, odporúčame turistické paličky, jedlo a nápoje na túru v primeranom množstve, oblečenie a prezúvky do penziónu a všetko, čo uznáte za vhodné.

Maximálny počet účastníkov: 30

Mapa: 2 – Vysoké Tatry, VKÚ Harmanec, M 1:25 000