22. 12. 2018 – Königswarte

Termín: 22.12.2017 / 1 deň

Doprava: vlastnými autami alebo pešo

Začiatok výstupu: v dedinke Berg o 10.45 h

Návrat: podľa počasia a podľa nálady účastníkov

Trasa: Berg 140 m – Königswarte 344 m – Berg 140 m

Predpokladané časy: výstup cca 45 min, občerstvenie na rozhľadni cca 1 h, zostup cca 45 min

Charakteristika: Cieľom nášho výstupu je nevysoký vrch Königswarte, ktorý v minulosti slúžil ako pozorovací bod stratégov monarchie. Už Napoleón pozoroval z tohto miesta v roku 1805 svoje vojská pred bitkou pri Slavkove (Austerlitz). Ďalší panovníci toto miesto využívali ako vyhliadku pri početných vojenských prehliadkach. Na vrchole bola v roku 2001 postavená drevená rozhľadňa. Jej výška je 22,7 metra a vyhliadková plošina sa nachádza vo výške 19,2 metra. Kým sa dostaneme na plošinu, tak si poctivo vyšliapeme až 120 schodov. V prípade pekného počasia uvidíme ďaleko do troch susediacich krajín : Slovenska, Rakúska a Maďarska.

Popis trasy: Auto zaparkujeme na našom obľúbenom mieste na okraji dedinky Berg a pomedzi úhľadné domčeky začneme stúpať do kopca. Po chvíli prídeme na prvú vyhliadku. Tu sa nachádza panel s leteckou mapou a značenými turistickými chodníkmi, kde si vyberieme výstupovú trasu. Ani si nevšimneme a z asfaltky bude zrazu spevnená štrková cesta, ktorá nás dovedie až na vrchol. Pri miernom stúpaní budeme pozorovať okolitý hustý porast z rozličných stromov. Najčastejšie sú zastúpené agáty, no svoje miesto tu majú napríklad aj čerešne. Pri obdivovaní krásnej zimnej prírody nám cesta ubehne tak rýchlo, že sa znenazdajky objavíme na lúke pod rozhľadňou. Tu sa na chvíľu zastavíme a posilníme sa pred samotným výstupom – na lúke pod rozhľadňou je niekoľko drevených lavičiek a stolov. Takto pripravení zdoláme ťažké stúpanie po schodoch, za ktoré budeme odmenení nádherným výhľadom.

Niečo navyše: na rozlúčku s turistickou sezónou 2018 budú všetci naši účastníci ako vždy odmenení perlivým mokom z rúk členov výkonného výboru TK JAMP !!!

Výbava: čiapka, rukavice a teplé oblečenie prispôsobené aktuálnemu počasiu, sviatočná nálada, dobrá a teplá obuv, jedlo, (pred)vianočné dobroty, nápoje (časť dodá TK JAMP)

Počet účastníkov: 136 (maximálne povolené zaťaženie rozhľadne)